Keď kandidát útočí sám na seba

Autor: Ladislav Michalka | 20.3.2014 o 22:20 | (upravené 20.3.2014 o 22:39) Karma článku: 16,62 | Prečítané:  1548x

Krátka úvaha o prezidentskej kampani a ne-logike, ako jeden z kandidátov poukazuje najmä na svoje mínusy a niektorí ľudia bez pochopenia jeho slov začnú tlieskať. Pretože niekedy je jedno, čo kto povie, alebo ako sa chová. Ak je nám niekto už raz sympatický a máme s ním podobné charakterové vlastnosti, tak mu odpustíme všetko.

SúbojSúbojMichalka

 

Na začiatok by som rád uviedol, že som nikdy nechcel publikovať žiaden politický článok. Ale súčasná situácia ma presvedčila, že treba vystúpiť z tej komfortnej anonymnej zóny a vyjadriť sa k niektorým veciam. Osud mojej krajiny je mi totiž dôležitý a nechcem aby za mňa rozhodoval niekto iný.


Takže ako by som ja odkomunikoval útoky jedného kandidáta, ktorý vlastne útočí sám na seba? Ako volič Procházku a v druhom kole Pána Kisku, musím pomôcť druhému kandidátovi. No čo by to bol predsa za férový súboj dvoch kandidátov, ak by jeden z nich útočil a očierňoval sám seba? (*1)

Poďme teda po poriadku. Jednou z hlavných tém druhého kola je scientologická cirkev. Už zo začiatku to nebol premyslený ťah na súperovu bránku ale na vlastnú. Prečo? Pretože po minuloročných voľbách sa dalo predpokladať, že média i samotní voliči nebudú slepo veriť všetkému, čo pán kandidát povie (*2), ale opýtajú sa i kandidáta Kisku. A tak táto téma bola hneď potupením, keďže pán Kiska sa vyhradil voči scientológií. Neskôr sa ukázalo, že táto téma nie len že bola fiaskom, ale je naozaj útokom na vlastnú bránku. I z pohľadu priameho, že vláda dala dotácie priamo človeku, ktorý sa verejne priznáva k scientológií (*3), ale pre mňa ešte dôležitejšie i z pohľadu nepriameho. Práve tento kandidát tak rád preskakuje z rodeného katolíka do osoby ateistu, ktorá je vysporiadaná s náboženskou otázkou. A čo je horšie, keď dostane priamo otázku, ako to teda momentálne je, tak neodpovie. Ani nezaklame, pritom pár klamstiev sme už počuli, toto jedno by sa medzi nimi stratilo a nepôsobilo by pre jeho imidž tak ponižujúco. Veď kandidát, ktorý vo fyzických testoch pokorí špičkovú jednotku armády Slovenskej republiky (*4), to je predsa človek a hlavne chlap, ktorý vie povedať jasne a rázne: "Áno" alebo "nie". Ako sa teda môže dookola pýtať a žiadať druhého kandidáta, aby povedal, v čo verí? Jednoducho ďalší vlastný gól. Ako to inak nazvať, ak vieru človeka a s tým spojenú i jeho morálku a osobnosť hodnotíme nie podľa jeho slov, alebo podľa jeho skutkov. Skutky pána Kisku sú plne viditeľné na jeho živote. Na jeho živote, ktorý nebol nikdy o médiach a o politike. On sa pred niekoľkými rokmi nepotreboval pred modrými kamerami ukazovať, ako pomáha jednému človeku. On pomáhal niekoľkým. On nerozdáva naše štátne peniaze. Ale on daroval to najdrahšie, čo človek má. Čas. Čas sa nedá kúpiť. Čas je to najcennejšie, čo človek má a práve nakladanie zo svojím časom ukazuje skutočnú tvár Andreja Kisku.

Táto téma sa čiastočne prekrýva s druhou výraznou témou kampane. Avšak ja sa pýtam: "Ktorý z kandidátov je ten známy a ktorý je ten neznámy o ktorom nič nevieme?" Pretože mne sa zdá, že o pánovi Kiskovi viem dostatočne veľa. Nie z jeho úst, ale z jeho života a z odkazu, ktorý po sebe zanechal. A ten odkaz nie je negatívny, ako to býva na Slovensku zvykom. Je to odkaz, že stále na Slovensku existujú dobrí anjeli, ktorí si navzájom pomáhajú. Sú rozdielny, možno i fialoví a zelení, ale spojuje ich túžba pomôcť. Túžba, ktorá vychádza z vďaky za to, aký je môj život super. Pretože vždy môže byť niečo lepšie. Ale títo ľudia nezabúdajú na to, že môže byť i vždy horšie. A v takýchto naozaj smutných okamihoch potrebuje anjelov. Naopak život druhého kandidáta je zahalený rúškom tajomstva. Na jednej strane sa dozvedáme informácie z jeho života, že pije Colu v byte, kde sa dohadovali miliónové podvody proti nášmu štátu alebo že dokáže vlastnou hlavou zarobiť milióny a tak pomôcť vo financovaní politickej kampane. Na šokujúce pitie Coly neodpovedá: "Nie, nebol som tam, ak by som tam bol, patril by som do väzenia" ale odpovedá, že ak by to aj bola pravda, jemu to neuškodí. Máme to chápať tak, že priznanie sa k skoro velezrade a za-predaniu štátu je v poriadku, pretože vaši voliči to pochopia, že financovanie kampane je dôležitejšie ako financovanie zdravotníctva alebo školstva? Nezabúdajme, že keď sa dostala nahrávka o hlase podobnom kandidátovi na verejnosť, tak kandidát chcel podať trestné oznámenie a súčasťou neho sa malo dokázať, že hlas nie je jeho. Logicky mi však vychádza, že ak tento dôkaz neukázal verejnosti, buď je to preto, lebo takýto dôkaz nemá, lebo polícia potvrdila, že je hlad jeho, alebo preto, že to nakoniec ani na políciu nedal, pretože vie, že hlas je jeho. Čo nám jeho život ešte povie o morálke? November '89 si nevšimol. Predpokladajme, že nemal zrovna v tom čase zdravotné problémy očí a že teda videl v poriadku. Taktiež predpokladajme, že počul v poriadku. Aj keby nemal televízor, myslím že to bola téma číslo jedna medzi ľudmi, čo sa dialo v novembri na uliciach. Ak by aj medzi ľudí nechodil, je veľmi nepravdepodobné, že by celý november bol zatvorený niekde v izbe bez rádia, bez priateľov, bez rodiny alebo inej osoby, ktorá by mu povedala, čo sa deje a čo sa stalo. Preto môžeme len hádať, že pán kandidát sa nevyjadril presne. On si síce všimol čo sa stalo, ale nechcel si to všimnúť. Pravdepodobne chcel, aby to ostalo tak ako to ostalo. Veď bol právnik, poznal ľudské práva a asi bol i s touto otázkou vysporiadaný.

Tretia téma bola hádam najslabšie zvládnutá a čudujem sa, že mu jeho marketingový tým nevypol mikrofón. Takto sa znemožniť a ukázať na seba prstom, dokonca v čase medzinárodného dňa žien. Že manželstvo je zväzkom muža a ženy. Pán premiér možno zle pochopil skloňovanie slova žena. Totižto slovo ženy znie ako množné číslo. Ale v tomto prípade to je akuzatív jednotného čísla, teda len jedna žena. A ak vás už novinári nie prvý krát nachytajú, ako ste s inou ženu, ako svojou manželkou, je poukazovanie na kresťanské vnímanie manželstva, ako by klasik povedal: "Do neba volajúcim hriechom". Aby to nestačilo, jeho ľavá ruka v Bruseli (*5) presadzuje liberálne postoje a práve i registrované vzťahy homosexuálov a práve na túto svoju ľavú bruselskú ruku poukážem na konzervatívnom Slovensku? Ak vidí mapu a štatistiky Slovenska, krajiny ktorej by chcel byť prezidentom, že väčšina obyvateľov je veriacich a ctí si rodinu, tak práve on na túto svoju najväčšiu slabinu ukáže? Nehovoriac o tom, že chce vzdať hold všetkým ženám a pritom svoju ženu potupuje? Takáto vec by sa nemala stať a je tragédiou. Smutnou vecou, ktorá mu môže odobrať hlas každej rozumnej ženy, ktorá si uvedomí, že nechce mať za prezidenta muža, ktorá si nectí svoju manželku. Pretože aký vzor by mal jej manžel? Alebo jej syn?

Mohol by som pokračovať, ale nechcem vás odoberať o drahocenný čas. Radšej vás poprosím, venujte tých 15 minút v sobotu a choďte voliť. Nezabudni zobrať svojich priateľov a rodinu, možno sa im samým nechce ísť ale s vašou príjemnou spoločnosťou by išli. Ak bude pekné počasie, môžete skočiť na zmrzlinu.

*1 – Malá irónia, samozrejme. Tento text by som dal rád Pánovi Kiskovi, aby s ním v diskusií zmietol protikandidáta. Tak isto by som ho dal rád do ruky všetkým, ktorí majú volebné právo.

*2 – Minulé voľby bolo ústrednou témou odtrhnutie južného Slovenska a autonómia Maďarov. Samotní maďarskí politici a štátnici to odmietali, ale ani to nepomohlo aby túto informáciu stále opakovali média ako pravdivú

*3 – http://wwwsme.sk/c/7140686/dotacie-od-ficovej-vlady-dostala-aj-firma-scientologa.html

*4 – spraviť viac klikov ako váš kamarát alebo protivník je jedna vec. Ale potupiť profesionálnych vojakov, ktorí nás majú ochraňovať a zastupovať na mierových misiách v zahraničí, je už iná vec. Nehovoriac o tom, že by som ako kapitán jednotky alebo generál rezignoval z funkcie. Veď to bola ako pozvánka na naše územie. Zaútočte na nás, našich špičkových vojakov dá dole hoci-aký právnik-politik v saku a v kravate.

*5 – Monika Flašíková Beňová je europoslankyňa za strane Smer a je súčasťou liberálneho sektora v európskom parlamente

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?